تأییدیه رسمی یونیدو

سازمان توسعه صنعتی ملل متحد و شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت

سرفصل‌ها

یونیدو یکی از زیرمجموعه‌های تخصصی سازمان ملل متحد است که وظیفه آن ترویج توسعه صنعتی و هدف آن کاهش فقر و گذار به محیطزیست پایدار است.

کوره اتوماتیک بسامد یکی از طرح‌های برگزید‌ه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، و صاحب گواهی‌نامه رسمی یونیدو است.

یکی از اهداف اصلی یونیدو، مبارزه با انتشار گازهای گلخانه‌ای برای گذار به محیط‌زیست پایدار است. برای تحقق این هدف، گام اول شناسایی صنایع پرمصرف و آلاینده است. طبق بررسی‌های انجام‌شده در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، یونیدو، صنایعی مانند فولاد، پتروشیمی، سیمان، آجر و سرامیک در رده صنایع پرمصرف و آلاینده طبقه‌بندی می‌شوند.

برای کاهش آلایندگی این صنایع مسیرها و روش‌های مختلفی وجود دارد. اما بهتر است که همزمان با کاهش آلایندگی ناشی از پخت آجر، هزینه‌های گاز کارخانه را هم کاهش دهد. کوره اتوماتیک بسامد با کاهش مصرف سوخت (گاز طبیعی) در کوره‌های آجرپزی هوفمن تا ۵۰%، همزمان با کاهش آلایندگی، هزینه‌های مربوط به سوخت مصرفی را نیز کاهش می‌دهد و از این نظر ابزار مناسبی برای صرفه‌جویی اقتصادی است.

اهداف یونیدو

اما یکی دیگر از اهداف اصلی یونیدو، کمک به توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها و از بین بردن فقر است، توسعه اقتصادی از نظر این سازمان برابر است با افزایش ظرفیت تولید صنایع و کسب درامد بیش‌تر. چنان که در مورد چین، امریکا، برزیل و تولیدکننده‌های بزرگ جهانی می‌بینیم، افزایش تولید موجب افزایش مصرف سوخت و افزایش آلایندگی صنایع نیز می‌شود که نقض هدف اول یونیدو است.

کوره اتوماتیک بسامد از این نظر نیز بصرفه است و هر دو هدف را محقق می‌کند، زیرا با استفاده از این کوره، افزایش صددرصدی تولید می‌تواند همزمان با کاهش پنجاه‌درصدی مصرف گاز انجام شود. طرح صنعتی شرکت بسامد برای بهینه‌سازی کوره‌های آجرپزی هوفمن مورد توجه سازمان توسعه صنعتی ملل متحد قرار گرفته و یونیدو کوره اتوماتیک بسامد را به عنوان طرح برگزیده خود انتخاب کرده است.

یونیدو، با همکاری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، از زیرمجموعه‌های شرکت ملی نفت ایران، کارشناسان رسمی خود را به کارخانه‌های دارای کوره اتوماتیک بسامد اعزام کرد و پس از انجام بررسی‌های مختلف، و آزمون‌های سنجش و راستی‌آزمایی (M&V)، از جمله نصب کنتور گاز در کوره‌های بسامد و مقایسه مصرف آنها با کوره‌های سنتی هوفمن، میزان کاهش مصرف را اندازه‌گیری و تأیید نمود و اطلاعات عمومی طرح را در اختیار دیگر کشورهای جهان قرار داد.

گواهی‌نامه رسمی یونیدو به طور مشترک با شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت صادر شده است.

با ما از طریق این لینک در ارتباط باشید.

سرفصل‌ها

شبکه‌های اجتماعی